prezerwatywa a HIVNa temat wirusa HIV krąży wiele poglądów, nie każde są jednak prawdziwe. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.

Także w XXI wieku wirus HIV budzi wiele obaw. Powód? Nadal nie znaleziono środka, dzięki któremu można wyleczyć tę chorobę. Można się przed nim jednak obronić. Wystarczy wiedzieć, jak jest przenoszony i co zapobiega zakażeniu.

Jak przestrzec się przed HIV?

Wciąż niepokonanym wirusem można zarazić się nie tylko podczas seksu pochwowego, ale także podczas innych fizycznych kontaktów, takich jak na przykład stosunek oralny.

Błędem jest również myślenie, że stosunek przerywany uchroni przed zarażeniem HIV. Nie tylko w spermie kryje się śmiercionośna choroba.

chora na HIVCzy jestem chory?

Nie każda osoba, która jest nosicielem wirusa HIV, wie o swoim zakażeniu. Objawy nie muszą pokazać się od razu. Wiele schorzeń przenoszonych drogą płciową rozwija się etapami.

Po kilku dniach od zakażenia HIV mogą występować dolegliwości grypopodobne, takie jak: gorączka, ból gardła czy ogólne zmęczenie. Objawy te najczęściej mijają jednak po tylko tygodniach i przez kolejnych parę lat mogą pozostać uśpione.

Uwaga! Osoba zarażona HIV, nawet jeśli nie odczuwa negatywnych objawów, stanowi możliwe źródło zarażenia dla innych osób na przykład podczas współżycia.

Czy prezerwatywa chroni przed HIV?

Według badań, prezerwatywa zabezpiecza przed infekcją HIV w 98 proc. Ta metoda ochrony przestaje być skuteczna, gdy jednocześnie używa się środki nawilżające.

Jak wykryć obecność wirusa HIV?

W tym celu wykonuje się badanie krwi, które można wykonać w dowolnym gabinecie. Badanie jest odpłatne.

Kiedy nie zarazimy się śmiercionośnym wirusem?

Wirusem nie można zarazić się podczas podania ręki choremu. Wirus przenosi się dopiero przez kontakt uszkodzonego naskórka z zakażoną krwią. Warto także wiedzieć, że wirus HIV poza organizmem człowieka nie żyje długo. Pod wpływem czynników zewnętrznych, szybko ginie.

Wirusem HIV nie można się także u dentysty. Narzędzia używane przez lekarzy są dokładnie myte i sterylizowane, dzięki czemu wirusy są zabijane. Każdy personel medyczny, także w gabinecie dentystycznym, jest poza tym zobowiązany do przestrzegania rygorystycznych procedur.

Udostępnij :)

Comments are closed.