Nie jest prawdą, że satysfakcjonujące życie erotyczne dotyczy tylko pierwszych miesięcy związku. Wszystko zależy bowiem od współpracy między partnerami, od ich otwartości na siebie i na zmiany. Seks nawet w związku z wieloletnim stażem może być udany, co więcej – z czasem jego jakość może nawet wzrosnąć.
Oczywiście – w wypadku długoletniego partnerstwa nie będzie to ten sam rodzaj seksu co w pierwszych tygodniach czy miesiącach znajomości. Wspólne życie, mieszkanie, poznawanie wad i zalet zmieniają sposób, w jaki widzimy naszych partnerów. Jednak właśnie ta „znajomość” daje nam poczucie bezpieczeństwa, ciepła i miłości, które scalają związek. Mimo wszystko – w wypadku sfery erotycznej – dobrze jest mieć realne oczekiwania. Jeśli związaliśmy się z osobą raczej powściągliwą w okazywaniu emocji, to nie liczmy na to, że po 10 latach zmieni się w demona seksu…
Błędem jest jednak traktowanie sypialni jako miejsca tylko do spania, lub…”spełniania obowiązku”. Seks to nie obowiązek i nie wolno o nim nawet w takich kategoriach myśleć. Tym bardziej ,że znając partnera, mając jego zaufanie możemy sobie pozwolić na znacznie więcej. Możemy na przykład rozmawiać o swoich fantazjach i realizować je (za obopólną zgodą oczywiście). Udane życie seksualne nie musi oznaczać baraszkowania codziennie czy co drugi dzień – ważne, aby w związku wciąż zdarzał się spontaniczny seks, aby ochota na niego nie przemijała, aby partner nadal budził w nas pożądanie.
A jak tego dokonać? Dbając o siebie, nosząc ładną bieliznę (niekoniecznie erotyczną – ale spranym starym gaciom czy powyciąganym biustonoszom mówimy zdecydowane „do widzenia”). Pielęgnując relację z partnerem – zmysłowość, pocałunki, dotyk nie mogą się ograniczać tylko do sypialni. Warto okazywać sobie uczucie na co dzień. W stałym związku może być miejsce na eksperymenty, urozmaicenia w sypialni a nawet na element humoru. Warto wypróbowywać nowe gadżety, przebieranki, odgrywanie ról. A czasami warto po prostu potraktować seks jako tylko jeden z elementów układanki – nie przejmować się nim tak bardzo.

Udostępnij :)

Comments are closed.