nimfomankaNimfonamia, termin, którego synonim- hiperseksualność zdaje się lepiej opisywać naturę zjawiska.

To bowiem nie tylko większa od przeciętnej potrzeba aktywności o charakterze seksualnym ( w tym głównie odbywania stosunków płciowych) ale to także realizowanie tej potrzeby w sposób charakterystyczny dla uzależnienia: destruktywny dla jednostki, jej funkcjonowania emocjonalnego, fizycznego, psychospołecznego, ekonomicznego; a mimo wszystko- uporczywy i nieprzerwany.

Poruszamy się w obszarze intensywnego popędu płciowego- o takich osobach tutaj mowa.

Częstotliwość odbywania stosunków seksualnych jest sprawą indywidualną, związaną z wieloma czynnikami takimi jak min. temperament, czy stan fizjologiczny.

Istnieją kobiety o bogatej wyobraźni, związanej z aktywnością seksualną. To te z nas, które mają łatwość wyobrażania sobie scenerii aktu seksualnego, osoby partnera, repertuaru zachowań. Wyobraźnia seksualna jest silnym czynnikiem motywującym do działania- stąd osoby o dużym popędzie często również stać na bardziej odważne zachowania.

nimfomaniaAby odróżnić działania w obrębie normy od tych patologicznych- nie możemy stosować kryterium jakościowego (czyli odrębności normy od patologii), ale raczej ilościowe.

Wśród ww. wymienionych do głównych należy ocena, czy zachowania seksualne stanowią trudność w życiu codziennym- jeśli tak możemy wnosić o uzależnieniu.

Kolejne kryterium stanowi realizacja potrzeby seksualnej (czy jest kompulsywna, domagająca się natychmiastowej realizacji, bezwzględnie realizowana, z przypadkowym partnerem) .

Istotna jest także kwestia współistniejących zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, bowiem hiperseksualność często współistnieje z innymi zaburzeniami.

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy nimfomanii- powinnaś zgłosić się do seksuologa. Istotą seksu nie jest bowiem częstość odbywania stosunków, ale prawdziwa radość, czerpana z tej sfery życia.

 

Udostępnij :)

Comments are closed.