intymnośćRodzicielski dylemat, co zrobić gdy maluch podejrzy seks rodziców? Czy przy dziecku można chodzić nago? Jak nauczyć malca wstydu? Pomożemy ci uzyskać odpowiedzi na te pytania.

 

Warto zachować umiar w prezentowaniu swojego ciała przed dziećmi. W sumie nagość jest całkiem normalna, to twój maluch musi poznać pewne zasady intymności. Najlepiej uczy się ich od rodziców.

 

Pokaż granice

Spokojnie możesz kąpać się przy dziecku czy wychodzić z łazienki nago. Ważne jest żeby dziecko wiedziało kiedy można wręcz trzeba się rozbierać, a kiedy nie wypada tego robić. Nie przegap także momentu, kiedy twoja nagość zacznie krępować smyka np. maluch będzie odwracał wzrok widząc cię nago (tak może reagować 5 – 6 latek). W tym wieku dziecko powoli zaczyna, odczuwać potrzebę intymności którą należy uszanować.

 

nagośćReaguj spokojnie

Twoja pociecha nakryła was w sypialni? Trudno, nie panikuj tylko wyjaśnij malcowi, że rodzice się kochają dlatego czasami mocno się przytulają. Po rozmowie poproś dziecko aby przed wejściem do sypialni pukało. Możesz także zamykać drzwi na klucz. Maluch przyjmie to naturalnie, ponieważ wcześnie mu to wytłumaczyliście, że rodzice czasami chcą być sami.

 

Ucz zdrowego podejścia do ciała

Jeśli twoja nagość zainteresuje malucha, smyk zapyta dlaczego nie masz siusiaka? Odpowiedz mu, że ty jesteś inaczej skonstruowana, na dokładniejsze wyjaśnienia przyjdzie czas jak, dziecko będzie starsze. Ważne jest abyś nie mówiła malcowi, że interesowanie się własnym ciałem jest złe. Dzieci powinny oswajać się z własnym ciałem i lubić je, a nie się go wstydzić.

Udostępnij :)

Comments are closed.