Większość z nas deklaruje – przynajmniej tak twierdzą autorzy badań i statystyk – iż prowadzi satysfakcjonujące życie erotyczne. Niemniej jednak, jeśli już mamy przyznać się do problemów w tej materii (co zazwyczaj przychodzi nam z trudem) to do najczęściej wymienianych należą: różnego rodzaju zaburzenia erekcji (niemożliwość odbycia stosunku, całkowity brak wzwodu lub wzwód niepełny, krótkotrwały), przedwczesny wytrysk, problemy z osiągnięciem orgazmu
(częściej obserwowane u kobiet niż u mężczyzn), a także brak ochoty na seks, zaburzenia libido czy oziębłość płciowa. Oczywiście źródła tych problemów mogą być różnorakie – leżeć zarówno w sferze fizjologicznej (mogą być spowodowane np. przebytą chorobą, operacją czy zażywanymi lekami – antydepresyjnymi, steoidalnymi, hormonalnymi), jak i psychicznej (kompleksy, choroby psychiczne, depresja), oraz interpersonalnej (brak komunikacji w związku, zmęczenie partnerem, wreszcie – wstyd przed nim lub brak pożądania). Problemy często są też spowodowane zmęczeniem, stresem, złym samopoczuciem. Dużą rolę odgrywa również czynnik środowiskowy – zwyczajny brak miejsca, w którym para mogłaby poczuć się intymnie, obiekcje ze strony rodziny, brak akceptacji dla związków niezalegalizowanych itp.
Coraz popularniejsze staje się również całkowite zaprzestanie współżycia – także wśród młodych partnerów. Seks nie znajduje się już wysoko w hierarchii, dlatego coraz częściej młode kobiety i mężczyźni decydują się na dobrowolną wstrzemięźliwość. W koncentracji na życiu płciowym nie pomagają codzienne problemy : natury finansowej, zawodowej, związane z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków. Wśród mężczyzn coraz częściej można spotkać się z obawą, że nie „podołają” wysokości zadania i zwyczajnie partnerki nie zadowolą. Kobiety natomiast są wyjątkowo wrażliwe i krytyczne jeśli chodzi o wygląd ciała. Stąd – mogą pojawiać się pewne blokady psychiczne.
Co interesujące, więcej osób jest skłonnych przyznać się do kłopotów w sypialni w ramach badania opinii, niż swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Tymczasem wiele z zaburzeń seksualnych można skutecznie leczyć, jeśli tylko w porę porozmawia się ze specjalistą.

Udostępnij :)

Comments are closed.